اخبار استخدامي کرمان

کد خبر: 139605251011 زمان: 11:30   1396/06/08 خبر روز:

روسیه: منع اقدام نظامی علیه کره شمالی باید در شورای امنیت تصویب شود

مسکو - ایرنا - نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل با تاکید بر لزوم توقف کامل برنامه موشکی و هسته ای کره شمالی، اعلام کرد: تحریم ها و اعمال فشار بر پیونگ یانگ هیچ نتیجه ای ندارد. این مساله باید صلح آمیزپایان یابد و همزمان منع اقدام نظامی علیه کره شمالی در شورای امنیت هم تصویب شود.

به گزارش ایرنا، نشست اضطراری شورای امنیت به خواسته آمریکا، ژاپن و کره جنوبی که علیه کره شمالی متحد هستند در باره پرتاب موشکی دیروز (سه شنبه) این کشور تشکیل شد، ولی پس از چهار ساعت رایزنی پشت درهای بسته، بی نتیجه پایان یافت.
واسیلی نبنزیا نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد در این نشست گفت: برنامه های موشکی و هسته ای کره شمالی باید متوقف و مسائل شبه جزیره کره نیز از راههای صلح آمیز حل و فصل شود.
خبرگزاری ایتارتاس روز چهارشنبه به نقل از سخنان نبنزیا نوشت: خواستار اجرای کامل قطعنامه های شورای امنیت در باره مسائل شبه جزیره کره هستیم.
نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل گفت: پیونگ یانگ باید برنامه های موشکی و هسته ای را متوقف کند، به نظام منع گسترش سلاح هسته ای بازگردد، اصول آژانس بین المللی انرژی اتمی را رعایت کرده و به کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی بپیوندد.

نبنزیا تاکید کرد: اعضای شورای امنیت باید راه صلح آمیز و دیپلماتیک برپایه مذاکره و تلاش سیاسی برای حل مسائل شبه جزیره کره را بیابند، زیرا جز این راهکار نمی توان تشنج در منطقه شمال شرق آسیا را کاهش داد.
وی افزود: مخالف پرتاب های موشکی کره شمالی هستیم و در همین حال، بارها اعلام کرده ایم حل مسائل شبه جزیره کره از راه تحریم و اعمال فشار را بی نتیجه و غیرموثر می دانیم.
مقام روس ادامه داد: این اقدام ها مانع کسب نتایج مطلوب در حل مسائل است و همچنین امکان انجام مذاکرات سازنده با کره شمالی را از بین می برد.
نبنزیا در پایان گفت: حل مسائل شبه جزیره کره از راه نظامی ممکن نیست که در قطعنامه جدید شورای امنیت نیز باید این نکته مورد تاکید قرار گیرد و همچنین امکان اعمال تحریم های یکجانبه جدید علیه کره شمالی از بین برود تا شرایط متشنج با کاهش فعالیت های نظامی در منطقه بهبود بیابد.
به گزارش ایرنا، نشست اضطراری شورای امنیت بی هیچ نتیجه ای پایان یافت و حتی به صدور یک بیانیه ریاست شورای امنیت نیز منتهی نشد. در نهایت اعلام شد، اعضای شورا قرار است بیانیه ای در این رابطه صادر کنند که امروز (چهارشنبه) ممکن است در اختیار خبرنگاران قرار گیرد.

بامداد روز سه شنبه یک موشک از سواحل شرقی کره شمالی شلیک شد که با گذر از فراز خاک ژاپن، موجب وحشت ساکنان مناطق شمالی این کشور شد.
سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه پس از این اقدام کره شمالی گفت: شاهد تشنج بیشتر اوضاع در شبه جزیره کره هستیم.
خبرگزاری اسپوتنیک روز سه شنبه به نقل از سخنان ریابکوف نوشت: بر این باوریم رزمایشی که آمریکا و کره جنوبی برگزار می کنند، هرچند نسبت به برنامه نخست سبک تر اجرا می شود، اما نقش تحریک کننده را برای تحریک پیونگ یانگ بازی کرد.
وی گفت: به شدت نگران این اوضاع و تاثیر آن بر امنیت منطقه شمال شرق آسیا هستیم. ریابکوف همچنین با تاکید بر تداوم موضع روسیه مبنی بر لزوم خویشتنداری طرفین در مساله شبه جزیره کره و اینکه مذاکره تنها راه حل سیاسی بحران کنونی است، خاطرنشان کرد: مداخله نظامی در مناقشه شبه جزیره کره ناممکن است.
به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، ریابکوف گفت: امکان تاثیرگذاری (فشار) بر کره شمالی با اعمال تحریم بیشتر در پاسخ به آزمایش های موشکی و هسته ای، از بین رفته است.

» بازدید امروز: 55
» بازدید دیروز: 55
» افراد آنلاین: 1
» بازدید کل: 1692
کرمون چه خبر؟